Dla inwestorów na polskim rynku minął dziś czas, kiedy RPP zdecydowała się na stopę procentową, która wzrosła 11-krotnie. Zysk był niewielki i wyniósł 25 pb, zgodnie z oczekiwaniami analityków i mediów banku, komentowanymi przez ekspertów. Adam Glapiński w słynnym wywiadzie na sopockim molo.
Benchmarkowa stopa procentowa w Polsce wynosi obecnie 6,75%, prawie 2,5 razy wyższa niż stopa referencyjna w USA, gdzie Fed rozpoczął cykl zacieśniania polityki znacznie później. Złoty umocnił się po tej decyzji, para USDCPLN oscylowała wokół
,7
. Chociaż cykl RPP rozpoczął się szybko w porównaniu do innych banków, wzrost inflacji w Polsce był spowodowany wzrostem cen paliw i prawdopodobnie inflacyjną polityką fiskalną oraz interwencjami w związku z problemami rynkowymi. niekontrolowanej, uporczywej i wysokiej inflacji.
Choć ostatnie dane są o 16,1% wyższą roczną inflacją w Polsce w porównaniu z sierpniem, RPP może mieć coraz mniej pola do zacieśniania w obliczu spowolnienia w przemyśle i konsumpcji w Polsce oraz zagrożeń zewnętrznych w postaci ceny energii. W rezultacie rynki nie oceniają możliwości kolejnego dużego rajdu, choć RPP w kolejnym komunikacie zaznaczyła, że dalsze wzrosty cen będą zależały od wyników ekonomicznych, teoretycznie implikujących.Zwróć uwagę na możliwość powrotu kolejnego jastrzębia.
Reakcja WIG20 na lekką podwyżkę stóp przez RPP była ograniczona. Wzrostowi krajowego indeksu sprzyjało pozytywne otwarcie w USA, gdzie indeks WIG zakończył się na poziomie 0,
5%. Gwiazdą dzisiejszej polskiej giełdy jest Bumech, którego wycena rośnie wraz z rosnącymi cenami węgla. 10 października spółka wypłaci inwestorom dywidendę, a ostatnio zapowiedziała przejęcie podwójnych zobowiązań, dziś cena akcji wzrosła o prawie 9%.
indeksy europejskie są dziś mieszane. Brytyjski FTSE stracił 0,86%. Akcje notowanego na brytyjskiej giełdzie szwajcarskiego giganta Glencore straciły blisko
%. Akcje największego na świecie producenta uranu, Kazatompromu, wzrosły dzisiaj. Lepszą sesję miał niemiecki DAX, który zakończył się na poziomie 0,9%. Akcje Deutsche Telekom i Volkswagena wzrosły dziś, a obawy o publiczną ofertę akcji Porsche eksplodują. Inwestorzy swap szacują, że istnieje 63% szans, że EBC jutro podniesie stopy procentowe o 75%. Bankowość jest wyraźnie źródłem jastrzębiego cyklu, a agresywna polityka monetarna może stanowić kolejny czynnik ryzyka dla strefy euro w obliczu kryzysu energetycznego. Dziś usłyszeliśmy od członka Fed z Cleveland, Loretty Mester. Komentarze są wyraźnie jastrzębie i wskazują, że Fed nadal dostrzega dynamikę wzrostu płac i pozytywny obraz rynku pracy (mimo słabszego NFP). The Wall Street Journal ocenia również, że prawdopodobny jest wzrost o 75 punktów bazowych we wrześniu, co byłoby zgodne z tonem przemówienia w Jackson Hole. W przypadku byków pytanie tylko, jaki procent wyceny aktywów na giełdzie zostanie uwzględniony w kolejnej hossy?
. Ceny ropy spadły do poziomów niewidzianych od stycznia, pomimo cięć produkcji OPEC, potwierdzając rosnące obawy przed globalną recesją. Pożar „kotła recesyjnego” jest podsycany słabymi danymi gospodarczymi z Chin i rosnącą możliwością dłuższego przestoju w mieście Chengdu, a także groźbami Putina zaprzestania wszelkiego eksportu rosyjskich surowców i produktów energetycznych. Silny dolar również ciąży na cenach ropy, a akcje Occidental Petroleum i Chevron dziś spadają.
Na giełdach zagranicznych otwarcie jest pozytywne, to trwa. SandP500 wzrósł o 0,65%, ponieważ kupujący ustawiają się na potencjalny atak w kierunku
000 punktów, gdzie pozostaje kluczowy opór psychologiczny. NASDAQ wzrósł o prawie 0,8%. Indeks Dow Jones Industrial Average również wzrósł o 0,6 procent. Jednak szerzej, trend spadkowy wydaje się nie do zakwestionowania w krótkim okresie. Ostre komentarze członków Fed i oznaki „podejrzanego” wysokiego poziomu inflacji w USA pomiędzy limitami mogą zostać zinterpretowane jako sygnał, że Rezerwa Federalna ma dopiero działać, co nie wróży dobrze nastrojom na rynkach finansowych.