Produkcja ropy naftowej w Rosji w pierwszej połowie 2022 r. wzrosła o 3,4% rok do roku, produkcja produktów naftowych – o 4,5% – powiedział minister energetyki Nikołaj Szulginow na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem.
Minister zaznaczył, że sektory energetyczne radziły sobie dobrze w pierwszym półroczu w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, mimo że prace prowadzone są w trudnych warunkach gospodarczych.
„Produkcja ropy naftowej za 6 miesięcy przekracza ubiegłoroczny poziom o 3,4%, produkcja energii elektrycznej o 1,9%, co oznacza, że zużycie energii elektrycznej jest w przybliżeniu o tyle samo wyższe. Produkcja węgla jest w przybliżeniu na poziomie zeszłorocznym. Produkcja benzyny, oleju napędowego o 4 5% więcej niż w roku ubiegłym Ze znanych przyczyn gaz nadal jest na minusie o 5% Krajowy rynek jest stabilny, konsumenci mają zapewnione wszystkie rodzaje surowców energetycznych Nie ma problemów z dostawami surowców energetycznych ” powiedział.
Putin zapytał: „A ilość ropy na eksport, czy też została zwiększona?”
— Tak, zostały zwiększone — odparł Szulginow.
Prezydent zaznaczył, że w pierwszych czterech miesiącach 2022 roku „nastąpił niewielki spadek produkcji produktów naftowych”.
„Zwiększyli ją o prawie 5%” – potwierdził minister.
Szef resortu energii podkreślił również, że kilka miesięcy temu rozpoczęły się prace nad przygotowaniami do zimy: „To jeden z priorytetów dzisiejszej pracy. A my przygotowujemy się do tego trudnego okresu, zdając sobie sprawę, że nasi partnerzy m.in. w nieprzyjaznych krajach nerwowo oczekują nadejścia tak szczególnie trudnego okresu.Pracujemy w oparciu o nasze plany i harmonogramy w trybie regularnym.Harmonogramy są tworzone w oparciu o analitykę minionego okresu otwartego i instrukcje, które podałeś przy ocenie gotowości na okres nieograniczony w grudniu zeszłego roku.”
Szulginow zauważył, że nie ma problemów z akumulacją wszystkich rodzajów paliwa: rezerwowego, głównego, awaryjnego. W zakresie napraw zostanie zastosowany bardziej elastyczny system planowania „z przejściem do efektu naprawy na podstawie stanu technicznego, a nie planowej konserwacji zapobiegawczej”. „Jest szybszy i dość wysokiej jakości” – powiedział.
Szulginow zaznaczył też, że nie ma problemów z dostawami północnymi: podpisano umowy, trwają planowane dostawy. „W sierpniu powinniśmy już zacząć testowanie gotowości według okręgów, począwszy od sierpnia (zazwyczaj od sierpnia). Gdzieś do listopada zrobimy już ocenę i złożymy raport rządowi o gotowości do zimy” – dodał.